Inuti → Daglig skapande verksamhet (LSS) i Stockholm

 

Liljevalchs Vårsalong Inuti konstnärer deltar 2017

Vårsalongen på Liljevalchs vernissage redan 11 januari. I år är adressen Malmskillnadsgatan 32. Vi är stolta över att två av våra konstnärer deltar.  I Rebin Dawodys målningar får vi uppleva platser både från verkligheten och fantasin. I några av bilderna har Rebin tittat på platser och bilder på google men vissa bilder kommer från fantasin. -”Jag drömmer mig bort, jag är på platsen genom att skapa mina målningar. Det är en upplevelse!”.

Camilla Holmqvist visar 5 porträtt bilder ur serien ”Politiker ställs mot väggen, kända och okända personer i panelen” – Jag är intresserad av politik och följer aktuella händelser på TV, jag tycker att det är viktigt att människor med särskilda behov får den hjälp man behöver och att det är politikernas uppgift att se till att de blir så, säger Camilla Holmqvist, på vårsalongen visar hon porträtt av Jonas Sjöstedt,  Morgan Johansson, Carl Bildt och Rolf Lassgård och Ernst Billgren i panelen.

länk till inslag TV 4 Nyhetsmorgon 2 min 20 sek in på inslaget så börjar inslaget med Camillas bilder.  http://www.tv4.se/nyhetsmorgon/klipp/rekordm%C3%A5nga-ville-st%C3%A4lla-ut-p%C3%A5-%C3%A5rets-v%C3%A5rsalong-3733235

länk till artikel intervju med Mårten Castenfors han nämner Camilla som ngt man inte får missa http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/fem-masten-infor-arets-varsalong/repqak!EgofZrquzoCW@UNZwrVUhQ/

Dela inlägg

Kopiera länk till utklipp

Kopiera