Inuti → Daglig skapande verksamhet (LSS) i Stockholm

 

Momokos kungliga porträtt på Livrustkammaren

Datum: 12 feb 2010
Tid → 00:00 - 00:00
Plats → Livrustkammaren
Konst ⁄ Utställningar

Momokos kungliga porträtt – succén var ett faktum från första dagen.

Momokos utställning öppnades och invigdes den 12 februari. Livrustkammaren hade dukat i högtidssalen dagen till ära. Ett bildspel med hennes målningar visades i stort format.

Flöjtisten Per Markus Heggestad framförde musik som inramade de tal som hölls.

Musiechefen Magnus Hagberg berättade hur stolta de var för denna utställning.

Peter Kinny från Inuti presenterade utställningen och tackade Anne Marie Dahlberg från museet för att samarbetet fungerat så bra.

Sedan var det dags för prinsessan Christina att inviga det hela och det gjorde hon tillsammans med Momoko.

Alla var glada och nöjda. Utställningen har väckt stort intresse och media har bevakat den. Momoko blev intervjuad i tv-programmet Sverige. Detta sändes söndagen den 14 mars.

Vidare har hon presenterats i ett flertal tidningar; Mitt i, Svenska Dagbladet, Dn, Huvudstadsbladet och 8 sidor. Även Radio Stockholm gjorde en direktsänd intervju med henne.

Livrustkammaren tryckte också två av hennes porträtt som vykort. De finns nu att köpa i deras butik.

Momoko har fått en stor dos mediavana och hanterade uppmärksamheten på ett proffesionellt sätt.

Mingelfotograf: Adriana Sjöberg/Inuti

Dela inlägg

Kopiera länk till utklipp

Kopiera