Salong Sergel på SVT

10 dec 2020 till 14 feb 2021
Konst
Utställning

Inuti är representerade på Salong Sergel och SVT nyhetsinslag

Vi vill stolt berätta att konstnärerna Evelina Rase och Sam Ahlstrand från Inuti Västerbroplan har kommit med på Salong Sergel.

Deras konst visas också på SVT lokalnyheter:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/sergels-torg-blir-konsthall

"På Sergels Torg" skriver: 

Det har inte varit lätt att välja bland de drygt 300 bidrag som skickades in till vårt open call i oktober. Wow vilka bidrag! 

Men nu kan vi avslöja vilka konstnärer och kreatörer som skapar Salong Sergel vintern 2020.

Dessa är:
André Batista @disformers  Anja Fredell @anjafredell  Ann Frössén @annfrossen  Anna Cherednikova @anna__cherednikova  Anna Tedestam @annatedestam  April Lin 林森 @babe__lin Daniel Franzén @bunkerhillproduction  Evelina Rase @inuti_ateljeer  Hanna Böhm @bohmillustration  Hayfaa Chalabi @hayfaachalabi  Isabel Leal Bergstrand @isabellealbergstrand  John Molesworth @john_molesworth   Jonas Johansson @jnsjohansson n @doubleup.studio  @concat_function
Josefin Tingvall @josefintingvall  Julia Rio @juliariorio  Karin Söderquist @karinmsoderquist  Kibandu Pello-Esso @kibandupelloesso  Lena Katarina Johansson @lenakatarina   Linnéa Teljas Puranen@linneapuranen Lovisa Axén @lovisa.axen    Maria Toll @maria_toll_  Munira Yussuf @munirayussuf  Munish Wadhia @munishwadhia  Pernilla Lindgren @perniepaints  Rana Kadry @ranakadry  Rebecka Stone @rebeckastones  Sam Ahlstrand @inuti_ateljeer Tova Berglund @tova.be   Tuda Muda@samrridhik @tuda_muda

Vi är så glada att ni alla bidrar till Sergels torgs urbana utomhusgalleri. Av alla, för alla, dygnet runt.

Salong Sergel är ett samarbete med AMF Fastigheter, Axfast @axfast City i Samverkan @cityisamverkan Gålöstiftelsen @galostiftelsen och Vasakronan @vasakronanab

#påsergelstorg #pasergelstorg  #sergelstorg #sergelstorgstockholm #Salongsergel #urbanart #urban #urbangalley #urbangalleries #urbanart #muralart #muralpainting #streetart #amffastigheter #kulturhusetstadsteatern #vasakronan #gålöstiftelsen #axfast #cityisamverkan #trafikkontoret #norrmalmsstadsdelsförvaltning #fastighetskontoret